Protoculture
-
All Genres
All Genres
-
Dance
Commercial, Pop
-
Progressive House
House, Melodic
-
Trance
Tech, Vocal, Uplifting, Progressive
-
Trance - Psy Trance
Progressive, Psy-Trance, Melodic, Uplifting
Natalie Major, ShoGun, Zack Mia, Avylo, Stevy Forello, Kiyoi & Eky, OTIOT, Thomas Benscher, Roan Gosling, Protoculture, Tomas Heredia, Benjamin Duchenne, Tom Klay, Zack Evans, Ralphie B, Johann Stone, Ahmed Helmy, Jarod Glawe, Orjan Nilsen, KhoMha, Heatbeat, Boombastix, DRYM, Abstract Vision, Philippe El Sisi
Benjamin Duchenne, Victoriya, Protoculture, Tomas Heredia, AMTM, Kokaholla, Sykamore, Ehren Stowers, Ralphie B, Ahmed Helmy, Roan Gosling, Johann Stone, Luke Chable, Daniel Wanrooy, ShoGun, Jennifer Rene, Hooligan, Super8 & Tab, Daxson, Ashley Wallbridge, Alex M.O.R.P.H., Signum, Fatum, Andy Moor, Graham Bell
Renee Stahl, Protoculture, Ghost Etiquette, Nicholas Gunn, Alina Renae, Aza Nabuko, Luminn, Wrabel, BetweenUs, Doppenberg, Jaren, AVAO, Chris Schweizer, The Dualz, Allen Watts, Jeef B, South Of The Stars, Giorgia Angiuli, The Space Brothers, Ahmed Helmy, Inoblivion, Eugenio Tokarev, Blasterjaxx, 24h, Bruno Oloviani, Frank Spector, STANDERWICK, Heatbeat, ReOrder, Jordan Tobias, Crowd+Ctrl, Tempo Giusto, David Forbes, Billen Ted, JC Stewart, armin van buuren, Rub!k, Maia Wright, Mark Sixma, ANG, This Culture, Norni, Shapov, Maarten De Jong , Vintage Culture, Ben Gold, Three Drives, Corti Organ, Lange, Bogdan Vix, Firewall, Tomac, Claudiu Adam, Cubicore, Worakls
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015
Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Willem De Roo, Bryn Liedl, Joonas Hahmo, Bethany Marie, K-System, Fast Distance, Alex M.O.R.P.H., Deem, ReOrder, Beat Service, Jase Thirlwall, Alexander Popov, Ana Criado, LTN, Yahel, Christina Novelli, Liya, MaRLo, Dennis Sheperd, Jano, Chloe Langley, Tommy Johnson, Antillas, Matt Darey, Anki, Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, Protoculture, armin van buuren, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015 (Mixed by Armin van Buuren)
Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Willem De Roo, Bryn Liedl, Joonas Hahmo, Bethany Marie, K-System, Fast Distance, Alex M.O.R.P.H., Deem, ReOrder, Beat Service, Jase Thirlwall, Alexander Popov, Ana Criado, LTN, Yahel, Christina Novelli, Liya, MaRLo, Dennis Sheperd, Jano, Chloe Langley, Tommy Johnson, Antillas, Matt Darey, Anki, Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, Protoculture, armin van buuren, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat
Buenos Aires '13 (Unmixed Edits)
Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi
Buenos Aires '13 (Mixed Version)
Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Cindy Alma, Jase Thirlwall, ShoGun, Orjan Nilsen, Susana, Omnia, A.R.D.I., Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Simon Patterson, Antony Waldhorn, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Photographer, armin van buuren, Protoculture, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Cindy Alma, Jase Thirlwall, ShoGun, Orjan Nilsen, A.R.D.I., Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Simon Patterson, Antony Waldhorn, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Photographer, armin van buuren, Protoculture, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy
Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, Sarah Russell, MaRLo, Aly & Fila, Frans Bak, Tricia McTeague, Heatbeat, Dart Rayne, Bjorn Akesson, Yura Moonlight, Andain, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, Adrian&Raz, armin van buuren, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Sneijder, Beat Service, AYDA
A State Of Trance 2013 (Mixed by Armin van Buuren)
Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, Sarah Russell, MaRLo, Aly & Fila, Frans Bak, Tricia McTeague, Heatbeat, Dart Rayne, Bjorn Akesson, Yura Moonlight, Andain, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, Adrian&Raz, armin van buuren, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Sneijder, Beat Service, AYDA
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Jan Burton, Chicane, Daniel Kandi, Nadia Ali, MaRLo, Ferry Corsten, Jorn Van Deynhoven, BT, Ralphie B, Clare Stagg, Gareth Emery, SoundLift, Rank 1, Lemon, Cosmic Gate, Running Man, Jochen Miller, Ana Criado, Bjorn Akesson, Sarah Bettens, Beat Service, Aly & Fila, Jwaydan, Andy Moor, Ana Diaz, Adrina Thorpe, Photographer, Sue McLaren, Abstract Vision, Lange, Plumb, Elite Electronic, Ben Gold, Skytech, The Glass Child, Sebastian Brandt, Velvetine, Aruna, Simon O'Shine, Alexander Popov, W&w, Heatbeat, Paul Van Dyk, Orjan Nilsen, Arctic Moon, Dash Berlin, Molly Bancroft, Full Tilt, Chris Madin, Katrina Noorbergen, Emma Hewitt, KhoMha, Sarah Howells, Markus Schulz, Indecent Noise, Andain, Seri, Ridgewalkers, Dennis Sheperd, John O'Callaghan, Talla 2xlc, Rex Mundi, GAIA, Fady, Andrew Bayer, Faruk Sabanci, Mina, Matt Lange, Wiegel Meirmans Snitker, armin van buuren, Kerry Leva, Omnia & Ira, Tritonal, Sunlounger, Jano, Jaytech, Christina Novelli, Zara Taylor, A.R.D.I., Steve Smith, Tenishia, Protoculture, The Blizzard, Alexandre Bergheau, Jonathan Mendelsohn, Headstrong, Eco, Cathy Burton, Stine Grove, Bobina, Omnia, Super8 & Tab, Aligator, ARTY, Soundprank, Solarstone, Antillas, giuseppe ottaviani, Dankann, Myon & Shane 54, Aly, Eximinds, Fila, Myon, Shane 54, Gabriel, Dresden, John Askew, Andrew Rayel, Aether, Roger Shah, Kyau, ShoGun, Albert, Airplay, Aurosonic
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Jan Burton, Chicane, Daniel Kandi, Nadia Ali, MaRLo, Ferry Corsten, Jorn Van Deynhoven, BT, Ralphie B, Clare Stagg, Gareth Emery, Jan Vayne, Rank 1, Lemon, Cosmic Gate, SoundLift, Jochen Miller, Ana Criado, Running Man, Sarah Bettens, Beat Service, Aly & Fila, Bjorn Akesson, Andy Moor, Ana Diaz, Adrina Thorpe, Jwaydan, Sue McLaren, Abstract Vision, Lange, Photographer, Elite Electronic, Ben Gold, Plumb, Skytech, The Glass Child, Velvetine, Aruna, Sebastian Brandt, Alexander Popov, Simon O'Shine, Betsie Larkin, Paul Van Dyk, W&w, Dash Berlin, Heatbeat, Arctic Moon, Chris Madin, Orjan Nilsen, Full Tilt, Emma Hewitt, Molly Bancroft, Katrina Noorbergen, Sarah Howells, Markus Schulz, KhoMha, Andain, Seri, Indecent Noise, Dennis Sheperd, Ridgewalkers, Talla 2xlc, John O'Callaghan, Rex Mundi, GAIA, Fady, Andrew Bayer, Faruk Sabanci, Mina, Matt Lange, Wiegel Meirmans Snitker, armin van buuren, Kerry Leva, Omnia & Ira, Tritonal, Sunlounger, Jano, Jaytech, Christina Novelli, Zara Taylor, A.R.D.I., Steve Smith, Protoculture, Tenishia, The Blizzard, Alexandre Bergheau, Jonathan Mendelsohn, Headstrong, Eco, Cathy Burton, Stine Grove, Bobina, Omnia, Super8 & Tab, Aligator, ARTY, Soundprank, Solarstone, Antillas, Dankann, giuseppe ottaviani, Myon, Eximinds, Shane 54, Aly, Fila, Gabriel, Dresden, John Askew, Andrew Rayel, Aether, ShoGun, Roger Shah, Kyau, Albert, Airplay, Aurosonic
Full Tilt, Gai Barone, Ana Criado, Talpa, Justin Michael, Stereo Wildlife, Omnia, AJ From Saint Motel, Kid Alaska, Corderoy, Cold Blue, Aggresivnes, Aly & Fila, Digital Breaks Foundation, Wellenrausch, Felix Leiter, Retroid, Oakenfold, Amanda Wilson, Tammy, Tamra Keenan, Nash & Pepper, Ostrega, Jason Knight, Tim Jirgenson, Kenneth Thomas, Magnus1, Protoculture, Colleen Riley, A.R.D.I., Brian Cameron, J. Hart, Gary Maguire, Jerome Isma-Ae, Boom Jinx, Rospy, Planet Perfecto Knights, Daniel Kandi, Future Funk Squad, Planet Perfecto, Sean Truby, Beatman & Ludmilla, Mac & Monday, Craig Purvis, Ben Keenan, Second Sine, Federation, Digital Basement, Lange, Andrew Bayer, Sarah Howells, Omauha, TILT, Paul Van Dyk, Walsh & McAuley, Justin Oh , Remus, Benjani, Mike Danis, Poncho, Dmitry Globa, Matvey Emerson, Maxi Trusso, John '00' Flemming, Swab, Lost Stories, Paul Oakenfold, Joey Mova, 16 Bit Lolitas, Robert Vadney, Tyler Sherritt, Lucy Iris, Dominic Thomas, Reaky, Liya, Matisse & Sadko, Mindaugas Jak, Skaivox, Symbolic, Limbo, Greta, D-Mad, Sphera, Solarstone, Max Hertzz, 2nd Phase, Alex Karweit, Flegma, Nerso, Blazer, Enoh, MDK, Dragon, Darma, Organ Donors, Jontron, Derek Ryan , Nhato, Rafael Frost, John Dopping, Paul Mark Oakenfold, Eshericks, Vlind, Alfoa, Orkidea, Future Disciple, Thomas Datt, Juventa, Flesh & Bone, Prayag, Rishab, Yahel, Eximinds
Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Broning, Aligator, Protoculture, Mark Burton, Orjan Nilsen, Sunlounger, Beat Service, Zara Taylor, Skytech, Neptune Project, Stoneface & Terminal, Polly Strange, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Juventa, Faruk Sabanci, Andrew Rayel, Daniel Kandi, Jano, Dash Berlin, Emma Hewitt, Andy Duguid, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Kyau, Albert, armin van buuren, Alexander Popov, MaRLo, Future Disciple
Universal Religion Chapter 6 (Recorded live at Privilege, Ibiza) [Mixed By Armin van Buuren]
Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Broning, Aligator, Protoculture, Mark Burton, Orjan Nilsen, Sunlounger, Beat Service, Zara Taylor, Skytech, Neptune Project, Stoneface, Polly Strange, Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Juventa, Andrew Rayel, Faruk Sabanci, Jano, Daniel Kandi, Dash Berlin, Andy Duguid, Emma Hewitt, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Kyau, Albert, armin van buuren, MaRLo, Future Disciple
John O'Callaghan, Alexander Popov, Heatbeat, Aly & Fila, Nash & Pepper, Mike Foyle, Jwaydan, ReFeel, Tenishia, Andy Moor, Jessica Sweetman, Mark Otten, Ana Criado, Alex M.O.R.P.H., Protoculture, Susana, Max Graham, Lemon & Einar K, Ashley Wallbridge, W&w, Orjan Nilsen, James Dymond, Abstract Vision, Elite Electronic, GAIA, Wiegel Meirmans Snitker, Omnia, Andrew Rayel, Ira, Ralphie B, MaRLo, VillaNaranjos, Gareth Emery, Sunlounger, Christina Novelli, Zara Taylor, Paul Van Dyk, The Blizzard, ummet ozcan, Audien, Eximinds, Wezz Devall, armin van buuren, John O’Callaghan, Roger Shah
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2011
Hodel, Aerofoil, Anguilla Project, David Barnes, Basil O'Glue, Grace, Space RockerZ, Bobina, Pobsky, Wellenrausch, Rex Mundi, Traumer, Grube, Tucandeo, Hovsepian, Skytech, Mario Hammer, Mr. Pit, Asheni, Moonbeam, Kyau Vs Albert, Avis Vox, 3rd Planet, Majai, Vertruda, DNS Project, Madelin Zero, Ken Plus Ichiro, Mark Otten, Klauss Goulart, Jennifer Rene, Markus Schulz, Jochen Miller, Mike Foyle, Beat Service, Statica, Max Freegrant, Wippenberg, Phunk Investigation, Dennis Sheperd, Artento Divini, Cold Blue, DTC, Ana Criado, Who.Is, Dakota, Estiva, Max Graham, Phynn, Protoculture, Elevation, David Johnson, Eelke Kleijn, KhoMha
Re:Locate, Robert Nickson, Orjan Nilsen, Protoculture, Dennis Sheperd, Cold Blue, Ana Criado, Markus Schulz, Dakota, GAIA, Susana, Mike Koglin, Genix, Jorn Van Deynhoven, Ferry Corsten, Andrew Bayer, Kid Alien, Space RockerZ, Tania Zygar, Alexander Popov, Emma Hewitt, Ashley Wallbridge, Gareth Emery, BT, DNS Project, Adam K, John O'Callaghan, Gofman & Tsukerman, giuseppe ottaviani, ShoGun, James Dymond, Hannah, Alex M.O.R.P.H., Sylvia Tosun, Andy Moor, Paul Oakenfold, Sue McLaren, Stoneface, Terminal, Daniel Kandi, Klauss Goulart, Mark Sixma, Daniel Heatcliff, armin van buuren
Never Mind The Bollocks... Here's Paul Oakenfold
Rad, Ivan Nikusev, Audien, Wav-E, Justin Oh , The Doppler Effect, Marcos, Paul Oakenfold, Beat Service, Marco V, Emma Lock, Cold Blue, Infected Mushroom, Magnus1, Yodis, Federation, Kyota, Audiomatic, Michael Dow, Jamie Harrison, Richard Durand, Senadee, Daddy's Groove, MAGUIRE, Little Mark, Man With No Name, Ernesto Vs Bastian, Grace, Mike Danis, Rocky, Tom Colontonio, Nok, Ovnimoon, Animalis, Zyce, Duotekk, Liquid Soul, Des McMahon, Earsugar, Doube Click, Shannon Hurley, DJ Danila, Norin, Airwave, Ronski Speed, Sonic Element, Beatman, Ludmilla, HAARP, Protoculture, B-Vibes, Cabal, Phynn, Bissen, Nick Sentience, Jonas Hornblad, Neelix, John Dopping, Belocca
A State Of Trance 2011 (Mixed by Armin van Buuren)
NuEra, Lost World, Rex Mundi, Aly, Robert Nickson, Thomas Datt, Fila, Jwaydan, Bobina, Juventa, Mark Otten, Bjorn Akesson, Max Graham, Laura Jansen, Neev Kennedy, Ashley Wallbridge, Beat Service, Cathy Burton, ARTY, Mat Zo, Ron Hagen, Al Exander, Super8, Tab, Julie Thompson, ShoGun, John O'Callaghan, TimmY, Tommy, Triple A, GAIA, The Blizzard, Mark Eteson, Omnia, Mike Shiver, Daniel Kandi, Matias Lehtola, Phillip Alpha, Dreas, Andrew Rayel, Winter Kills, Anhken, Alex M.O.R.P.H., Protoculture, Rank 1, Orjan Nilsen, armin van buuren, Jon O'Bir, Alex Robert
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2010
Justine Suissa, Afterwhite, Hammer & Bennett, Ronski Speed, Pobsky, Jochen Miller, Anton Firtich, Reverse, AF Project, Artento Divini, Trilucid, ElSandro, Protoculture, GAIA, Tomcraft, Dr. Willis, Jerome Isma-Ae, Susana, Rank 1, Omnia, Benya, The Blizzard, Jose Amnesia, Big World, Jan Johnston, Markus Binapfl, Tenishia, Skytech, Juan Deminicis, Mike Foyle, Statica, Miki Litvak, Who.Is, Mark Junior, Markus Schulz, Spiral Waves, Ana Criado, Max Graham, Mr. Pit, Neev Kennedy, Rex Mundi, M6, Space RockerZ, Ashley Wallbridge, Nenes, Way Out West, Pascal Feliz, Ben Gold, ARTY, Yuri Kane, Jessus, Tucandeo, moguai, Gary Beck, Aaron Camz, Estiva, Phynn, BliZZaRD, Eelke Kleijn
Sophie Ellis-Bextor, Winter Kills, BT, Sophie, Christian Burns, Ana Criado, Cathy Burton, VanVelzen, Bagga Bownz, armin van buuren, Laura V, Nadia Ali, Adam Young, Ferry Corsten, Dash Berlin, ShoGun, Max Graham, Protoculture, Ralphie B, ummet ozcan, 16 Bit Lolitas, Kyau, Albert, Alexander Popov, Andy Moor, Alex M.O.R.P.H., Sebastian Brandt, giuseppe ottaviani, Arctic Moon, Eco, Tocadisco, avicii, Relocate, Dabruck & Klein, Tristan Garner, Chris Schweizer, The Thrillseekers, Blake Jarrell, W&w, Mark Sixma, Orjan Nilsen