Protoculture
-
All Genres
All Genres
-
Dance
Commercial, Pop
-
Progressive House
House, Melodic
-
Trance
Tech, Vocal, Uplifting, Progressive
-
Trance - Psy Trance
Progressive, Psy-Trance, Melodic, Uplifting
Tom Klay, Zack Evans, Ralphie B, Johann Stone, Ahmed Helmy, Jarod Glawe, Natalie Major, ShoGun, Zack Mia, Avylo, Stevy Forello, Kiyoi & Eky, OTIOT, Thomas Benscher, Roan Gosling, Protoculture, Tomas Heredia, Benjamin Duchenne, Orjan Nilsen, KhoMha, Heatbeat, Boombastix, DRYM, Abstract Vision, Philippe El Sisi
Daniel Wanrooy, ShoGun, Jennifer Rene, Hooligan, Benjamin Duchenne, Victoriya, Protoculture, Tomas Heredia, AMTM, Kokaholla, Sykamore, Ehren Stowers, Ralphie B, Ahmed Helmy, Roan Gosling, Johann Stone, Luke Chable, Andy Moor, Graham Bell, Super8 & Tab, Daxson, Ashley Wallbridge, Alex M.O.R.P.H., Signum, Fatum
ANG, This Culture, Norni, Shapov, Maarten De Jong , Vintage Culture, Ben Gold, Three Drives, Corti Organ, Lange, Bogdan Vix, Firewall, Renee Stahl, Protoculture, Ghost Etiquette, Nicholas Gunn, Aza Nabuko, Alina Renae, Wrabel, Luminn, Doppenberg, BetweenUs, AVAO, Jaren, Chris Schweizer, Allen Watts, The Dualz, South Of The Stars, Jeef B, The Space Brothers, Giorgia Angiuli, Inoblivion, Ahmed Helmy, Blasterjaxx, Eugenio Tokarev, 24h, Bruno Oloviani, Frank Spector, STANDERWICK, Heatbeat, ReOrder, Jordan Tobias, Crowd+Ctrl, Tempo Giusto, David Forbes, Billen Ted, JC Stewart, armin van buuren, Rub!k, Maia Wright, Mark Sixma, Tomac, Claudiu Adam, Cubicore, Worakls
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015
Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, ReOrder, Deem, Jase Thirlwall, Beat Service, Ana Criado, Alexander Popov, Yahel, LTN, Liya, Christina Novelli, MaRLo, Jano, Dennis Sheperd, Tommy Johnson, Chloe Langley, Antillas, Anki, Matt Darey, Kate Louise Smith, Omnia, Tilde, Ramin Djawadi, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, Protoculture, armin van buuren, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015 (Mixed by Armin van Buuren)
Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, ReOrder, Deem, Jase Thirlwall, Beat Service, Ana Criado, Alexander Popov, Yahel, LTN, Liya, Christina Novelli, MaRLo, Jano, Dennis Sheperd, Tommy Johnson, Chloe Langley, Antillas, Anki, Matt Darey, Kate Louise Smith, Omnia, Tilde, Ramin Djawadi, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, Protoculture, armin van buuren, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone
Buenos Aires '13 (Unmixed Edits)
Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5
Buenos Aires '13 (Mixed Version)
Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, Susana, Orjan Nilsen, A.R.D.I., Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Simon Patterson, Antony Waldhorn, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture, Solarstone, Jorn Van Deynhoven
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, A.R.D.I., Orjan Nilsen, Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Simon Patterson, Antony Waldhorn, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture, Solarstone, Jorn Van Deynhoven
John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, Adrian&Raz, armin van buuren, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Sneijder, Beat Service, AYDA
A State Of Trance 2013 (Mixed by Armin van Buuren)
John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, Adrian&Raz, armin van buuren, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Sneijder, Beat Service, AYDA
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Christina Novelli, Zara Taylor, Steve Smith, Katrina Noorbergen, Tenishia, KhoMha, The Blizzard, Indecent Noise, Jonathan Mendelsohn, Headstrong, Cathy Burton, Ridgewalkers, Stine Grove, Omnia, John O'Callaghan, Super8 & Tab, GAIA, ARTY, Jan Burton, Faruk Sabanci, Chicane, Nadia Ali, MaRLo, Wiegel Meirmans Snitker, Ferry Corsten, BT, Ralphie B, Gareth Emery, Lemon, Jano, Cosmic Gate, Rank 1, A.R.D.I., Ana Criado, Jochen Miller, Beat Service, Protoculture, Aly & Fila, Sarah Bettens, Ana Diaz, Alexandre Bergheau, Adrina Thorpe, Andy Moor, Abstract Vision, Eco, Lange, Sue McLaren, Elite Electronic, Bobina, Ben Gold, Skytech, Aligator, The Glass Child, Daniel Kandi, Aruna, Velvetine, Jorn Van Deynhoven, Alexander Popov, Clare Stagg, W&w, SoundLift, Heatbeat, Paul Van Dyk, Dash Berlin, Running Man, Orjan Nilsen, Chris Madin, Bjorn Akesson, Molly Bancroft, Emma Hewitt, Jwaydan, Sarah Howells, Photographer, Andain, Plumb, Markus Schulz, Seri, Sebastian Brandt, Dennis Sheperd, Rex Mundi, Simon O'Shine, Talla 2xlc, Andrew Bayer, Fady, Matt Lange, armin van buuren, Mina, Kerry Leva, Omnia & Ira, Arctic Moon, Tritonal, Sunlounger, Jaytech, Full Tilt, Roger Shah, Kyau, ShoGun, Albert, Airplay, Aurosonic, John Askew, Aether, Soundprank, Solarstone, Antillas, Dankann, Myon & Shane 54, Eximinds, Myon, Shane 54, Gabriel, giuseppe ottaviani, Dresden, Aly, Fila, Andrew Rayel
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Christina Novelli, Zara Taylor, Steve Smith, Full Tilt, Katrina Noorbergen, Tenishia, The Blizzard, KhoMha, Jonathan Mendelsohn, Headstrong, Cathy Burton, Indecent Noise, Stine Grove, Omnia, Ridgewalkers, Super8 & Tab, GAIA, ARTY, John O'Callaghan, Jan Burton, Faruk Sabanci, Chicane, Nadia Ali, MaRLo, Wiegel Meirmans Snitker, Ferry Corsten, BT, Ralphie B, Gareth Emery, Lemon, Jano, Cosmic Gate, Rank 1, A.R.D.I., Ana Criado, Jochen Miller, Beat Service, Protoculture, Aly & Fila, Sarah Bettens, Ana Diaz, Alexandre Bergheau, Adrina Thorpe, Andy Moor, Abstract Vision, Eco, Lange, Sue McLaren, Elite Electronic, Bobina, Ben Gold, Skytech, Aligator, The Glass Child, Daniel Kandi, Aruna, Velvetine, Jorn Van Deynhoven, Alexander Popov, Clare Stagg, Jan Vayne, Betsie Larkin, Paul Van Dyk, Dash Berlin, SoundLift, W&w, Chris Madin, Running Man, Heatbeat, Emma Hewitt, Bjorn Akesson, Orjan Nilsen, Sarah Howells, Jwaydan, Molly Bancroft, Andain, Photographer, Markus Schulz, Plumb, Seri, Dennis Sheperd, Rex Mundi, Sebastian Brandt, Talla 2xlc, Andrew Bayer, Simon O'Shine, Fady, Matt Lange, armin van buuren, Mina, Kerry Leva, Omnia & Ira, Tritonal, Sunlounger, Jaytech, Arctic Moon, ShoGun, Roger Shah, Kyau, Albert, Airplay, Aurosonic, John Askew, Aether, Soundprank, Solarstone, Antillas, Dankann, Myon, Shane 54, Eximinds, Gabriel, Dresden, giuseppe ottaviani, Aly, Fila, Andrew Rayel
Joey Mova, Robert Vadney, Second Sine, Tyler Sherritt, Digital Basement, Dominic Thomas, Reaky, Matisse & Sadko, Mindaugas Jak, Skaivox, Limbo, Greta, D-Mad, Solarstone, Max Hertzz, Justin Oh , Alex Karweit, Full Tilt, Remus, Gai Barone, Talpa, Justin Michael, Poncho, Stereo Wildlife, AJ From Saint Motel, Maxi Trusso, Kid Alaska, Aly & Fila, Digital Breaks Foundation, Aggresivnes, Felix Leiter, 16 Bit Lolitas, Retroid, Amanda Wilson, Lucy Iris, Oakenfold, Liya, Nash & Pepper, Tamra Keenan, Symbolic, Ostrega, Kenneth Thomas, Sphera, Magnus1, Tim Jirgenson, Colleen Riley, 2nd Phase, A.R.D.I., Protoculture, Ana Criado, J. Hart, Omnia, Boom Jinx, Jerome Isma-Ae, Corderoy, Daniel Kandi, Planet Perfecto Knights, Cold Blue, Sean Truby, Wellenrausch, Future Funk Squad, Craig Purvis, Beatman & Ludmilla, Federation, Tammy, Ben Keenan, Lange, Sarah Howells, Jason Knight, Andrew Bayer, TILT, Omauha, Paul Van Dyk, Brian Cameron, Gary Maguire, Walsh & McAuley, Rospy, Mike Danis, Dmitry Globa, Benjani, John '00' Flemming, Planet Perfecto, Matvey Emerson, Swab, Lost Stories, Paul Oakenfold, Mac & Monday, Prayag, Rishab, Yahel, Vlind, Eximinds, Flegma, Nerso, Flesh & Bone, Blazer, MDK, Dragon, Jontron, Organ Donors, Nhato, Rafael Frost, Paul Mark Oakenfold, Enoh, Darma, Eshericks, Derek Ryan , Alfoa, Orkidea, Thomas Datt, Future Disciple, John Dopping, Juventa
Emma Hewitt, Andy Duguid, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface & Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Juventa, Faruk Sabanci, Andrew Rayel, Daniel Kandi, Jano, Dash Berlin, Alexander Popov, MaRLo, Future Disciple, Kyau, Albert, armin van buuren
Universal Religion Chapter 6 (Recorded live at Privilege, Ibiza) [Mixed By Armin van Buuren]
Dash Berlin, Andy Duguid, Emma Hewitt, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface, Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Juventa, Andrew Rayel, Faruk Sabanci, Jano, Daniel Kandi, MaRLo, Future Disciple, Kyau, Albert, armin van buuren
MaRLo, VillaNaranjos, Gareth Emery, Sunlounger, Christina Novelli, Zara Taylor, Paul Van Dyk, The Blizzard, ummet ozcan, Audien, John O'Callaghan, Alexander Popov, Heatbeat, Aly & Fila, Nash & Pepper, Jwaydan, Mike Foyle, ReFeel, Tenishia, Andy Moor, Jessica Sweetman, Mark Otten, Ana Criado, Alex M.O.R.P.H., Protoculture, Susana, Max Graham, Lemon & Einar K, Ashley Wallbridge, W&w, Orjan Nilsen, James Dymond, Abstract Vision, Elite Electronic, GAIA, Wiegel Meirmans Snitker, Omnia, Andrew Rayel, Ira, Ralphie B, John O’Callaghan, Roger Shah, Eximinds, Wezz Devall, armin van buuren
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2011
Statica, Max Freegrant, Wippenberg, Phunk Investigation, Dennis Sheperd, Artento Divini, Cold Blue, DTC, Ana Criado, Who.Is, Dakota, Hodel, Aerofoil, Anguilla Project, David Barnes, Basil O'Glue, Space RockerZ, Grace, Bobina, Wellenrausch, Pobsky, Traumer, Rex Mundi, Tucandeo, Grube, Skytech, Hovsepian, Mr. Pit, Mario Hammer, Moonbeam, Asheni, Avis Vox, Kyau Vs Albert, 3rd Planet, Majai, Vertruda, DNS Project, Madelin Zero, Ken Plus Ichiro, Mark Otten, Klauss Goulart, Jennifer Rene, Markus Schulz, Jochen Miller, Mike Foyle, Beat Service, KhoMha, Estiva, Phynn, Max Graham, Protoculture, Elevation, David Johnson, Eelke Kleijn
John O'Callaghan, Gofman & Tsukerman, giuseppe ottaviani, ShoGun, James Dymond, Hannah, Alex M.O.R.P.H., Sylvia Tosun, Andy Moor, Paul Oakenfold, Sue McLaren, Re:Locate, Robert Nickson, Orjan Nilsen, Protoculture, Dennis Sheperd, Cold Blue, Ana Criado, Markus Schulz, Dakota, GAIA, Susana, Mike Koglin, Genix, Jorn Van Deynhoven, Ferry Corsten, Andrew Bayer, Kid Alien, Space RockerZ, Tania Zygar, Alexander Popov, Emma Hewitt, Ashley Wallbridge, Gareth Emery, BT, DNS Project, Adam K, armin van buuren, Stoneface, Terminal, Daniel Kandi, Klauss Goulart, Mark Sixma, Daniel Heatcliff
Never Mind The Bollocks... Here's Paul Oakenfold
Animalis, Zyce, Duotekk, Liquid Soul, Des McMahon, Earsugar, Doube Click, Shannon Hurley, DJ Danila, Norin, Rad, Ivan Nikusev, Audien, Wav-E, Justin Oh , Marcos, The Doppler Effect, Beat Service, Paul Oakenfold, Emma Lock, Marco V, Cold Blue, Infected Mushroom, Yodis, Magnus1, Federation, Kyota, Audiomatic, Michael Dow, Richard Durand, Jamie Harrison, Senadee, Daddy's Groove, Little Mark, MAGUIRE, Man With No Name, Ernesto Vs Bastian, Grace, Mike Danis, Rocky, Tom Colontonio, Nok, Ovnimoon, John Dopping, Belocca, Airwave, Sonic Element, Ronski Speed, Beatman, Ludmilla, HAARP, Protoculture, B-Vibes, Cabal, Phynn, Bissen, Nick Sentience, Jonas Hornblad, Neelix
A State Of Trance 2011 (Mixed by Armin van Buuren)
Mark Eteson, Omnia, Mike Shiver, Daniel Kandi, Matias Lehtola, Phillip Alpha, Dreas, Andrew Rayel, Winter Kills, Anhken, NuEra, Lost World, Rex Mundi, Aly, Robert Nickson, Fila, Thomas Datt, Jwaydan, Juventa, Bobina, Bjorn Akesson, Mark Otten, Laura Jansen, Max Graham, Neev Kennedy, Ashley Wallbridge, Beat Service, Cathy Burton, ARTY, Mat Zo, Ron Hagen, Al Exander, Super8, Tab, Julie Thompson, ShoGun, John O'Callaghan, TimmY, Tommy, Triple A, GAIA, The Blizzard, Jon O'Bir, Alex Robert, Alex M.O.R.P.H., Protoculture, Rank 1, Orjan Nilsen, armin van buuren
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2010
Neev Kennedy, Rex Mundi, M6, Space RockerZ, Ashley Wallbridge, Nenes, Way Out West, Pascal Feliz, Justine Suissa, Afterwhite, Hammer & Bennett, Ronski Speed, Pobsky, Anton Firtich, Jochen Miller, AF Project, Reverse, Artento Divini, ElSandro, Trilucid, GAIA, Protoculture, Dr. Willis, Tomcraft, Susana, Jerome Isma-Ae, Omnia, Rank 1, The Blizzard, Benya, Jose Amnesia, Jan Johnston, Big World, Tenishia, Markus Binapfl, Skytech, Mike Foyle, Juan Deminicis, Statica, Miki Litvak, Who.Is, Mark Junior, Markus Schulz, Spiral Waves, Ana Criado, Max Graham, Mr. Pit, Estiva, Phynn, BliZZaRD, Eelke Kleijn, Ben Gold, ARTY, Jessus, Yuri Kane, Tucandeo, moguai, Gary Beck, Aaron Camz