Protoculture
-
All Genres
All Genres
-
Dance
Commercial, Pop
-
Progressive House
House, Melodic
-
Trance
Tech, Vocal, Uplifting, Progressive
-
Trance - Psy Trance
Progressive, Psy-Trance, Melodic, Uplifting
OTIOT, Thomas Benscher, Roan Gosling, Protoculture, Tomas Heredia, Benjamin Duchenne, Tom Klay, Zack Evans, Ralphie B, Johann Stone, Ahmed Helmy, Jarod Glawe, Natalie Major, ShoGun, Zack Mia, Avylo, Stevy Forello, Kiyoi & Eky, Philippe El Sisi, Orjan Nilsen, KhoMha, Heatbeat, Boombastix, DRYM, Abstract Vision
Ralphie B, Ahmed Helmy, Roan Gosling, Johann Stone, Luke Chable, Daniel Wanrooy, ShoGun, Jennifer Rene, Hooligan, Benjamin Duchenne, Victoriya, Protoculture, Tomas Heredia, AMTM, Kokaholla, Sykamore, Ehren Stowers, Signum, Fatum, Andy Moor, Graham Bell, Super8 & Tab, Daxson, Ashley Wallbridge, Alex M.O.R.P.H.
Blasterjaxx, Eugenio Tokarev, 24h, Bruno Oloviani, Frank Spector, STANDERWICK, Heatbeat, ReOrder, Jordan Tobias, Crowd+Ctrl, Tempo Giusto, David Forbes, Billen Ted, armin van buuren, JC Stewart, Rub!k, Maia Wright, Mark Sixma, ANG, This Culture, Norni, Shapov, Maarten De Jong , Vintage Culture, Ben Gold, Three Drives, Corti Organ, Lange, Bogdan Vix, Firewall, Renee Stahl, Protoculture, Ghost Etiquette, Nicholas Gunn, Aza Nabuko, Alina Renae, Wrabel, Luminn, Doppenberg, BetweenUs, AVAO, Jaren, Chris Schweizer, Allen Watts, The Dualz, South Of The Stars, Jeef B, The Space Brothers, Giorgia Angiuli, Inoblivion, Ahmed Helmy, Worakls, Tomac, Claudiu Adam, Cubicore
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015
Liya, Christina Novelli, MaRLo, Dennis Sheperd, Jano, Chloe Langley, Tommy Johnson, Antillas, Matt Darey, Anki, Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, armin van buuren, Protoculture, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, ReOrder, Deem, Jase Thirlwall, Beat Service, Ana Criado, Alexander Popov, Yahel, LTN, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015 (Mixed by Armin van Buuren)
Liya, Christina Novelli, MaRLo, Dennis Sheperd, Jano, Chloe Langley, Tommy Johnson, Antillas, Matt Darey, Anki, Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, armin van buuren, Protoculture, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, ReOrder, Deem, Jase Thirlwall, Beat Service, Ana Criado, Alexander Popov, Yahel, LTN, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney
Diamonds Are Forever By Side Winder & Dr.Spook: Best of Trance, Progressive, Goa and Psytrance Hits
Silicon Sound, The Digital Blonde, Flowjob, Tamir Ozana, Airwave, AstroPilot, Lyktum, Timewave, Magnus, John 00 Fleming, E-Clip, Side Winder, Liquid Soul, Vibrasphere, Fatali, Tegma, DNA, The Digital Blond, Axone, Aladiah, E-Mantra, Artifact 303, Reasonandu, Life Style, Protoculture, Anton Chernikov, Simon Firth, Ace Ventura, Alucard, Ovnimoon, Micky Noise
Buenos Aires '13 (Unmixed Edits)
Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture
Buenos Aires '13 (Mixed Version)
Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Antony Waldhorn, Simon Patterson, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, Susana, Orjan Nilsen, A.R.D.I., Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Antony Waldhorn, Simon Patterson, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, A.R.D.I., Orjan Nilsen, Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture
VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, armin van buuren, Adrian&Raz, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, Beat Service, AYDA, Sneijder
A State Of Trance 2013 (Mixed by Armin van Buuren)
VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, armin van buuren, Adrian&Raz, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, Beat Service, AYDA, Sneijder
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Bobina, W&w, Aligator, Heatbeat, Paul Van Dyk, Daniel Kandi, Orjan Nilsen, Dash Berlin, Jorn Van Deynhoven, Molly Bancroft, Chris Madin, Clare Stagg, Emma Hewitt, SoundLift, Sarah Howells, Running Man, Markus Schulz, Andain, Bjorn Akesson, Seri, Jwaydan, Dennis Sheperd, Photographer, Talla 2xlc, Rex Mundi, Plumb, Fady, Andrew Bayer, armin van buuren, Mina, Matt Lange, Kerry Leva, Omnia & Ira, Sebastian Brandt, Sunlounger, Jaytech, Simon O'Shine, Tritonal, Zara Taylor, Steve Smith, Christina Novelli, Tenishia, The Blizzard, Arctic Moon, Headstrong, Cathy Burton, Full Tilt, Jonathan Mendelsohn, Stine Grove, Omnia, Katrina Noorbergen, ARTY, KhoMha, Super8 & Tab, Chicane, Nadia Ali, Indecent Noise, Jan Burton, Ferry Corsten, BT, Ridgewalkers, MaRLo, Gareth Emery, John O'Callaghan, Ralphie B, Lemon, GAIA, Cosmic Gate, Rank 1, Faruk Sabanci, Ana Criado, Jochen Miller, Beat Service, Wiegel Meirmans Snitker, Aly & Fila, Sarah Bettens, Ana Diaz, Adrina Thorpe, Andy Moor, Abstract Vision, Jano, Lange, Sue McLaren, Elite Electronic, A.R.D.I., Ben Gold, Skytech, Protoculture, The Glass Child, Alexandre Bergheau, Aruna, Velvetine, Eco, Alexander Popov, Eximinds, Myon, Shane 54, Gabriel, Dresden, giuseppe ottaviani, Andrew Rayel, Aly, Roger Shah, Kyau, Fila, Albert, ShoGun, Airplay, Aurosonic, Soundprank, John Askew, Solarstone, Aether, Antillas, Dankann, Myon & Shane 54
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Bobina, Aligator, Betsie Larkin, Paul Van Dyk, Daniel Kandi, W&w, Dash Berlin, Jorn Van Deynhoven, Heatbeat, Chris Madin, Clare Stagg, Orjan Nilsen, Emma Hewitt, Jan Vayne, Molly Bancroft, Sarah Howells, SoundLift, Markus Schulz, Andain, Running Man, Seri, Bjorn Akesson, Dennis Sheperd, Jwaydan, Talla 2xlc, Rex Mundi, Photographer, Fady, Andrew Bayer, armin van buuren, Plumb, Mina, Matt Lange, Kerry Leva, Omnia & Ira, Sunlounger, Jaytech, Sebastian Brandt, Tritonal, Zara Taylor, Steve Smith, Simon O'Shine, Christina Novelli, The Blizzard, Tenishia, Headstrong, Cathy Burton, Arctic Moon, Jonathan Mendelsohn, Stine Grove, Omnia, Full Tilt, ARTY, Katrina Noorbergen, Super8 & Tab, Chicane, Nadia Ali, KhoMha, Jan Burton, Ferry Corsten, BT, Indecent Noise, MaRLo, Gareth Emery, Ridgewalkers, Ralphie B, John O'Callaghan, Lemon, GAIA, Cosmic Gate, Rank 1, Faruk Sabanci, Ana Criado, Jochen Miller, Beat Service, Wiegel Meirmans Snitker, Aly & Fila, Sarah Bettens, Ana Diaz, Adrina Thorpe, Andy Moor, Abstract Vision, Jano, Lange, Sue McLaren, Elite Electronic, A.R.D.I., Ben Gold, Skytech, Protoculture, The Glass Child, Alexandre Bergheau, Aruna, Velvetine, Eco, Alexander Popov, Shane 54, Eximinds, Gabriel, Dresden, giuseppe ottaviani, Andrew Rayel, Roger Shah, Kyau, Aly, ShoGun, Albert, Fila, Airplay, Aurosonic, Soundprank, John Askew, Solarstone, Aether, Antillas, Dankann, Myon
Sphera, Daniel Kandi, Planet Perfecto Knights, 2nd Phase, Ana Criado, Future Funk Squad, Sean Truby, Omnia, Beatman & Ludmilla, Craig Purvis, Corderoy, Ben Keenan, Federation, Cold Blue, Lange, Wellenrausch, Andrew Bayer, Sarah Howells, Omauha, TILT, Tammy, Paul Van Dyk, Walsh & McAuley, Jason Knight, Dmitry Globa, Benjani, Mike Danis, John '00' Flemming, Brian Cameron, Matvey Emerson, Lost Stories, Paul Oakenfold, Gary Maguire, Swab, Robert Vadney, Rospy, Joey Mova, Tyler Sherritt, Reaky, Matisse & Sadko, Planet Perfecto, Dominic Thomas, Skaivox, Limbo, Mac & Monday, Mindaugas Jak, D-Mad, Solarstone, Second Sine, Greta, Alex Karweit, Digital Basement, Max Hertzz, Gai Barone, Talpa, Full Tilt, Stereo Wildlife, Justin Michael, Kid Alaska, AJ From Saint Motel, Aly & Fila, Justin Oh , Digital Breaks Foundation, Aggresivnes, Felix Leiter, Remus, Retroid, Amanda Wilson, Poncho, Oakenfold, Maxi Trusso, Nash & Pepper, Tamra Keenan, Ostrega, Kenneth Thomas, 16 Bit Lolitas, Magnus1, Tim Jirgenson, Colleen Riley, Lucy Iris, A.R.D.I., Protoculture, Liya, J. Hart, Symbolic, Boom Jinx, Jerome Isma-Ae, Rafael Frost, Paul Mark Oakenfold, Eshericks, Enoh, Alfoa, Darma, Orkidea, Future Disciple, Thomas Datt, Derek Ryan , Juventa, Prayag, Rishab, Yahel, John Dopping, Eximinds, Vlind, Flegma, Nerso, Blazer, MDK, Dragon, Jontron, Flesh & Bone, Organ Donors, Nhato
Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Juventa, Andrew Rayel, Faruk Sabanci, Daniel Kandi, Jano, Dash Berlin, Emma Hewitt, Andy Duguid, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface & Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Kyau, Albert, armin van buuren, Alexander Popov, MaRLo, Future Disciple
Universal Religion Chapter 6 (Recorded live at Privilege, Ibiza) [Mixed By Armin van Buuren]
Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Andrew Rayel, Juventa, Faruk Sabanci, Jano, Daniel Kandi, Dash Berlin, Andy Duguid, Emma Hewitt, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface, Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Kyau, Albert, armin van buuren, MaRLo, Future Disciple
Protoculture, Susana, Max Graham, Lemon & Einar K, Ashley Wallbridge, W&w, Orjan Nilsen, James Dymond, Abstract Vision, Elite Electronic, GAIA, Omnia, Wiegel Meirmans Snitker, Andrew Rayel, Ira, Ralphie B, MaRLo, VillaNaranjos, Gareth Emery, Sunlounger, Christina Novelli, Zara Taylor, Paul Van Dyk, The Blizzard, ummet ozcan, Audien, John O'Callaghan, Alexander Popov, Heatbeat, Aly & Fila, Nash & Pepper, Jwaydan, Mike Foyle, ReFeel, Tenishia, Andy Moor, Jessica Sweetman, Mark Otten, Ana Criado, Alex M.O.R.P.H., armin van buuren, John O’Callaghan, Roger Shah, Eximinds, Wezz Devall
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2011
Avis Vox, Kyau Vs Albert, 3rd Planet, Majai, Vertruda, DNS Project, Madelin Zero, Ken Plus Ichiro, Mark Otten, Klauss Goulart, Markus Schulz, Jennifer Rene, Jochen Miller, Mike Foyle, Beat Service, Statica, Max Freegrant, Wippenberg, Phunk Investigation, Dennis Sheperd, Artento Divini, Cold Blue, DTC, Ana Criado, Who.Is, Dakota, Hodel, Aerofoil, Anguilla Project, David Barnes, Basil O'Glue, Space RockerZ, Grace, Bobina, Wellenrausch, Pobsky, Traumer, Rex Mundi, Tucandeo, Grube, Skytech, Hovsepian, Mr. Pit, Mario Hammer, Moonbeam, Asheni, Elevation, David Johnson, Eelke Kleijn, KhoMha, Estiva, Phynn, Max Graham, Protoculture
Genix, Jorn Van Deynhoven, Ferry Corsten, Andrew Bayer, Kid Alien, Space RockerZ, Tania Zygar, Alexander Popov, Ashley Wallbridge, Emma Hewitt, Gareth Emery, BT, DNS Project, Adam K, John O'Callaghan, Gofman & Tsukerman, giuseppe ottaviani, ShoGun, James Dymond, Hannah, Alex M.O.R.P.H., Sylvia Tosun, Andy Moor, Paul Oakenfold, Sue McLaren, Re:Locate, Robert Nickson, Orjan Nilsen, Protoculture, Dennis Sheperd, Cold Blue, Ana Criado, Markus Schulz, Dakota, GAIA, Susana, Mike Koglin, Klauss Goulart, Mark Sixma, Daniel Heatcliff, armin van buuren, Stoneface, Terminal, Daniel Kandi
Never Mind The Bollocks... Here's Paul Oakenfold
Audiomatic, Michael Dow, Jamie Harrison, Richard Durand, Senadee, Daddy's Groove, MAGUIRE, Little Mark, Man With No Name, Ernesto Vs Bastian, Grace, Rocky, Mike Danis, Tom Colontonio, Nok, Ovnimoon, Animalis, Zyce, Duotekk, Liquid Soul, Des McMahon, Earsugar, Doube Click, Shannon Hurley, DJ Danila, Norin, Rad, Ivan Nikusev, Audien, Wav-E, Justin Oh , Marcos, The Doppler Effect, Beat Service, Paul Oakenfold, Emma Lock, Marco V, Cold Blue, Infected Mushroom, Yodis, Magnus1, Federation, Kyota, B-Vibes, Cabal, Phynn, Bissen, Nick Sentience, Jonas Hornblad, Neelix, John Dopping, Belocca, Airwave, Sonic Element, Ronski Speed, Beatman, Ludmilla, HAARP, Protoculture
A State Of Trance 2011 (Mixed by Armin van Buuren)
ARTY, Mat Zo, Ron Hagen, Al Exander, Super8, Tab, Julie Thompson, ShoGun, John O'Callaghan, TimmY, Triple A, Tommy, GAIA, The Blizzard, Mark Eteson, Omnia, Mike Shiver, Daniel Kandi, Matias Lehtola, Phillip Alpha, Dreas, Andrew Rayel, Winter Kills, Anhken, NuEra, Lost World, Rex Mundi, Aly, Robert Nickson, Fila, Thomas Datt, Jwaydan, Juventa, Bobina, Bjorn Akesson, Mark Otten, Laura Jansen, Max Graham, Neev Kennedy, Ashley Wallbridge, Beat Service, Cathy Burton, Rank 1, Orjan Nilsen, armin van buuren, Jon O'Bir, Alex Robert, Alex M.O.R.P.H., Protoculture