Protoculture
-
All Genres
All Genres
-
Dance
Commercial, Pop
-
Progressive House
House, Melodic
-
Trance
Tech, Vocal, Uplifting, Progressive
-
Trance - Psy Trance
Progressive, Psy-Trance, Melodic, Uplifting
Protoculture, Tomas Heredia, Benjamin Duchenne, Tom Klay, Zack Evans, Ralphie B, Johann Stone, Ahmed Helmy, Jarod Glawe, Natalie Major, ShoGun, Zack Mia, Avylo, Stevy Forello, Kiyoi & Eky, OTIOT, Thomas Benscher, Roan Gosling, Orjan Nilsen, KhoMha, Heatbeat, Boombastix, DRYM, Abstract Vision, Philippe El Sisi
Johann Stone, Luke Chable, Daniel Wanrooy, ShoGun, Jennifer Rene, Hooligan, Benjamin Duchenne, Victoriya, Protoculture, Tomas Heredia, AMTM, Kokaholla, Sykamore, Ehren Stowers, Ralphie B, Ahmed Helmy, Roan Gosling, Fatum, Andy Moor, Graham Bell, Super8 & Tab, Daxson, Ashley Wallbridge, Alex M.O.R.P.H., Signum
Jordan Tobias, Crowd+Ctrl, Tempo Giusto, David Forbes, Billen Ted, armin van buuren, JC Stewart, Maia Wright, Rub!k, Mark Sixma, ANG, This Culture, Norni, Shapov, Maarten De Jong , Vintage Culture, Ben Gold, Three Drives, Corti Organ, Lange, Bogdan Vix, Firewall, Renee Stahl, Protoculture, Ghost Etiquette, Nicholas Gunn, Aza Nabuko, Alina Renae, Wrabel, Luminn, Doppenberg, BetweenUs, AVAO, Jaren, Chris Schweizer, Allen Watts, The Dualz, South Of The Stars, Jeef B, The Space Brothers, Giorgia Angiuli, Inoblivion, Ahmed Helmy, Blasterjaxx, Eugenio Tokarev, 24h, Bruno Oloviani, Frank Spector, STANDERWICK, Heatbeat, ReOrder, Worakls, Tomac, Claudiu Adam, Cubicore
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015
Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, armin van buuren, Protoculture, Mark Sixma, Corti Organ, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, ReOrder, Deem, Jase Thirlwall, Beat Service, Ana Criado, Alexander Popov, Yahel, LTN, Liya, Christina Novelli, MaRLo, Dennis Sheperd, Jano, Chloe Langley, Tommy Johnson, Antillas, Matt Darey, Anki, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015 (Mixed by Armin van Buuren)
Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, armin van buuren, Protoculture, Mark Sixma, Corti Organ, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, ReOrder, Deem, Jase Thirlwall, Beat Service, Ana Criado, Alexander Popov, Yahel, LTN, Liya, Christina Novelli, MaRLo, Dennis Sheperd, Jano, Chloe Langley, Tommy Johnson, Antillas, Matt Darey, Anki, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed
Buenos Aires '13 (Unmixed Edits)
Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis
Buenos Aires '13 (Mixed Version)
Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch, Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Antony Waldhorn, Simon Patterson, Mark Sixma, Lucy Pullin, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, Susana, Orjan Nilsen, A.R.D.I., Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Antony Waldhorn, Simon Patterson, Mark Sixma, Lucy Pullin, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, A.R.D.I., Orjan Nilsen, Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture
Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, armin van buuren, Adrian&Raz, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, AYDA, Sneijder, Beat Service
A State Of Trance 2013 (Mixed by Armin van Buuren)
Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, armin van buuren, Adrian&Raz, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, AYDA, Sneijder, Beat Service
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Bobina, Markus Schulz, Andain, Aligator, Seri, Daniel Kandi, Dennis Sheperd, Jorn Van Deynhoven, Talla 2xlc, Rex Mundi, Clare Stagg, Fady, Andrew Bayer, armin van buuren, SoundLift, Mina, Matt Lange, Omnia & Ira, Running Man, Kerry Leva, Sunlounger, Jaytech, Bjorn Akesson, Tritonal, Zara Taylor, Steve Smith, Jwaydan, Christina Novelli, Photographer, Tenishia, The Blizzard, Plumb, Headstrong, Cathy Burton, Jonathan Mendelsohn, Stine Grove, Omnia, Sebastian Brandt, ARTY, Simon O'Shine, Super8 & Tab, Chicane, Nadia Ali, Jan Burton, Ferry Corsten, BT, MaRLo, Gareth Emery, Arctic Moon, Ralphie B, Lemon, Cosmic Gate, Rank 1, Full Tilt, Ana Criado, Jochen Miller, Katrina Noorbergen, Beat Service, Aly & Fila, Sarah Bettens, KhoMha, Ana Diaz, Adrina Thorpe, Andy Moor, Indecent Noise, Abstract Vision, Lange, Sue McLaren, Ridgewalkers, Elite Electronic, Ben Gold, John O'Callaghan, Skytech, GAIA, The Glass Child, Faruk Sabanci, Aruna, Velvetine, Wiegel Meirmans Snitker, Alexander Popov, W&w, Jano, Heatbeat, Paul Van Dyk, A.R.D.I., Orjan Nilsen, Dash Berlin, Protoculture, Molly Bancroft, Chris Madin, Alexandre Bergheau, Emma Hewitt, Eco, Sarah Howells, Gabriel, Dresden, Andrew Rayel, Roger Shah, Kyau, Albert, ShoGun, giuseppe ottaviani, Airplay, Aurosonic, Aly, Fila, Soundprank, Solarstone, Antillas, John Askew, Dankann, Myon & Shane 54, Aether, Eximinds, Myon, Shane 54
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Bobina, Markus Schulz, Andain, Aligator, Seri, Daniel Kandi, Dennis Sheperd, Jorn Van Deynhoven, Talla 2xlc, Rex Mundi, Clare Stagg, Fady, Andrew Bayer, armin van buuren, Jan Vayne, Mina, Matt Lange, Omnia & Ira, SoundLift, Kerry Leva, Sunlounger, Jaytech, Running Man, Tritonal, Zara Taylor, Steve Smith, Bjorn Akesson, Christina Novelli, Jwaydan, The Blizzard, Photographer, Tenishia, Headstrong, Cathy Burton, Plumb, Jonathan Mendelsohn, Stine Grove, Omnia, ARTY, Sebastian Brandt, Super8 & Tab, Chicane, Nadia Ali, Simon O'Shine, Jan Burton, Ferry Corsten, BT, MaRLo, Gareth Emery, Ralphie B, Lemon, Cosmic Gate, Rank 1, Arctic Moon, Ana Criado, Jochen Miller, Full Tilt, Beat Service, Aly & Fila, Sarah Bettens, Katrina Noorbergen, Ana Diaz, Adrina Thorpe, Andy Moor, KhoMha, Abstract Vision, Lange, Sue McLaren, Indecent Noise, Elite Electronic, Ben Gold, Ridgewalkers, John O'Callaghan, Skytech, GAIA, The Glass Child, Faruk Sabanci, Aruna, Velvetine, Wiegel Meirmans Snitker, Alexander Popov, Jano, Betsie Larkin, Paul Van Dyk, A.R.D.I., W&w, Dash Berlin, Protoculture, Heatbeat, Chris Madin, Alexandre Bergheau, Orjan Nilsen, Emma Hewitt, Eco, Molly Bancroft, Sarah Howells, Gabriel, Dresden, Andrew Rayel, Roger Shah, Kyau, ShoGun, Albert, giuseppe ottaviani, Airplay, Aurosonic, Aly, Soundprank, Fila, Solarstone, Antillas, Dankann, John Askew, Myon, Aether, Shane 54, Eximinds
Sphera, Andrew Bayer, Sarah Howells, 2nd Phase, Omauha, TILT, Ana Criado, Paul Van Dyk, Omnia, Walsh & McAuley, Corderoy, Dmitry Globa, Cold Blue, Benjani, Mike Danis, John '00' Flemming, Wellenrausch, Matvey Emerson, Lost Stories, Paul Oakenfold, Swab, Robert Vadney, Tammy, Joey Mova, Tyler Sherritt, Reaky, Matisse & Sadko, Jason Knight, Dominic Thomas, Skaivox, Limbo, Mindaugas Jak, D-Mad, Solarstone, Brian Cameron, Greta, Alex Karweit, Gary Maguire, Max Hertzz, Gai Barone, Talpa, Rospy, Full Tilt, Stereo Wildlife, Justin Michael, Kid Alaska, Planet Perfecto, AJ From Saint Motel, Aly & Fila, Digital Breaks Foundation, Aggresivnes, Mac & Monday, Felix Leiter, Retroid, Second Sine, Amanda Wilson, Oakenfold, Digital Basement, Nash & Pepper, Tamra Keenan, Ostrega, Kenneth Thomas, Magnus1, Tim Jirgenson, Colleen Riley, Justin Oh , A.R.D.I., Protoculture, Remus, J. Hart, Poncho, Boom Jinx, Jerome Isma-Ae, Maxi Trusso, Daniel Kandi, Planet Perfecto Knights, 16 Bit Lolitas, Future Funk Squad, Sean Truby, Lucy Iris, Beatman & Ludmilla, Craig Purvis, Liya, Ben Keenan, Federation, Symbolic, Lange, Alfoa, Orkidea, Future Disciple, Thomas Datt, Juventa, Enoh, Prayag, Rishab, Yahel, Darma, Derek Ryan , Eximinds, Flegma, John Dopping, Nerso, Blazer, MDK, Dragon, Vlind, Jontron, Organ Donors, Nhato, Flesh & Bone, Rafael Frost, Paul Mark Oakenfold, Eshericks
Jaytech, Steve Smith, Juventa, Andrew Rayel, Faruk Sabanci, Jano, Daniel Kandi, Dash Berlin, Emma Hewitt, Andy Duguid, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface & Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Kyau, Albert, armin van buuren, Alexander Popov, MaRLo, Future Disciple
Universal Religion Chapter 6 (Recorded live at Privilege, Ibiza) [Mixed By Armin van Buuren]
Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Andrew Rayel, Juventa, Jano, Faruk Sabanci, Daniel Kandi, Dash Berlin, Andy Duguid, Emma Hewitt, Shannon Hurley, Paul Webster, Blake Jarrell, Angelic Amanda, Solarstone, Aly & Fila, Tomas Heredia, Andy Moor, Ana Criado, Richard Durand, Abstract Vision, Matt Bukovski, Elite Electronic, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface, Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Kyau, Albert, armin van buuren, MaRLo, Future Disciple
Orjan Nilsen, James Dymond, Abstract Vision, Elite Electronic, GAIA, Omnia, Wiegel Meirmans Snitker, Ira, Andrew Rayel, Ralphie B, MaRLo, VillaNaranjos, Gareth Emery, Sunlounger, Christina Novelli, Zara Taylor, Paul Van Dyk, The Blizzard, ummet ozcan, Audien, John O'Callaghan, Alexander Popov, Heatbeat, Aly & Fila, Nash & Pepper, Jwaydan, Mike Foyle, ReFeel, Tenishia, Andy Moor, Jessica Sweetman, Mark Otten, Ana Criado, Alex M.O.R.P.H., Protoculture, Susana, Max Graham, Lemon & Einar K, Ashley Wallbridge, W&w, armin van buuren, John O’Callaghan, Roger Shah, Eximinds, Wezz Devall
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2011
Madelin Zero, Ken Plus Ichiro, Mark Otten, Klauss Goulart, Markus Schulz, Jennifer Rene, Jochen Miller, Mike Foyle, Beat Service, Statica, Max Freegrant, Wippenberg, Phunk Investigation, Dennis Sheperd, Artento Divini, Cold Blue, DTC, Ana Criado, Who.Is, Dakota, Hodel, Aerofoil, Anguilla Project, David Barnes, Basil O'Glue, Space RockerZ, Grace, Bobina, Wellenrausch, Pobsky, Traumer, Rex Mundi, Tucandeo, Grube, Skytech, Hovsepian, Mr. Pit, Mario Hammer, Moonbeam, Asheni, Avis Vox, Kyau Vs Albert, 3rd Planet, Majai, Vertruda, DNS Project, David Johnson, Eelke Kleijn, KhoMha, Estiva, Phynn, Max Graham, Protoculture, Elevation
Space RockerZ, Tania Zygar, Alexander Popov, Ashley Wallbridge, Emma Hewitt, BT, Gareth Emery, DNS Project, Adam K, John O'Callaghan, Gofman & Tsukerman, giuseppe ottaviani, ShoGun, James Dymond, Hannah, Alex M.O.R.P.H., Sylvia Tosun, Andy Moor, Paul Oakenfold, Sue McLaren, Re:Locate, Robert Nickson, Orjan Nilsen, Protoculture, Dennis Sheperd, Cold Blue, Ana Criado, Markus Schulz, Dakota, GAIA, Susana, Mike Koglin, Genix, Jorn Van Deynhoven, Ferry Corsten, Andrew Bayer, Kid Alien, Mark Sixma, Daniel Heatcliff, armin van buuren, Stoneface, Terminal, Daniel Kandi, Klauss Goulart
Never Mind The Bollocks... Here's Paul Oakenfold
Man With No Name, Ernesto Vs Bastian, Grace, Rocky, Mike Danis, Nok, Tom Colontonio, Ovnimoon, Animalis, Zyce, Duotekk, Liquid Soul, Des McMahon, Earsugar, Doube Click, Shannon Hurley, DJ Danila, Norin, Rad, Ivan Nikusev, Audien, Wav-E, Justin Oh , Marcos, The Doppler Effect, Beat Service, Paul Oakenfold, Emma Lock, Marco V, Cold Blue, Infected Mushroom, Yodis, Magnus1, Federation, Kyota, Audiomatic, Michael Dow, Jamie Harrison, Richard Durand, Senadee, Daddy's Groove, MAGUIRE, Little Mark, Nick Sentience, Jonas Hornblad, Neelix, John Dopping, Belocca, Airwave, Sonic Element, Ronski Speed, Beatman, Ludmilla, HAARP, Protoculture, B-Vibes, Cabal, Phynn, Bissen
A State Of Trance 2011 (Mixed by Armin van Buuren)
Julie Thompson, ShoGun, John O'Callaghan, TimmY, Triple A, Tommy, GAIA, The Blizzard, Mark Eteson, Omnia, Mike Shiver, Daniel Kandi, Matias Lehtola, Phillip Alpha, Dreas, Andrew Rayel, Winter Kills, Anhken, NuEra, Lost World, Rex Mundi, Aly, Robert Nickson, Fila, Thomas Datt, Jwaydan, Juventa, Bobina, Bjorn Akesson, Mark Otten, Laura Jansen, Max Graham, Neev Kennedy, Ashley Wallbridge, Beat Service, Cathy Burton, ARTY, Mat Zo, Ron Hagen, Al Exander, Super8, Tab, Rank 1, armin van buuren, Orjan Nilsen, Jon O'Bir, Alex Robert, Alex M.O.R.P.H., Protoculture
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2010
Statica, Miki Litvak, Who.Is, Mark Junior, Markus Schulz, Ana Criado, Spiral Waves, Max Graham, Mr. Pit, Neev Kennedy, Rex Mundi, M6, Space RockerZ, Ashley Wallbridge, Nenes, Way Out West, Pascal Feliz, Justine Suissa, Afterwhite, Hammer & Bennett, Ronski Speed, Pobsky, Anton Firtich, Jochen Miller, AF Project, Reverse, Artento Divini, ElSandro, Trilucid, GAIA, Protoculture, Dr. Willis, Tomcraft, Susana, Jerome Isma-Ae, Omnia, Rank 1, The Blizzard, Benya, Jose Amnesia, Big World, Jan Johnston, Markus Binapfl, Tenishia, Skytech, Juan Deminicis, Mike Foyle, Gary Beck, Aaron Camz, Estiva, Phynn, BliZZaRD, Eelke Kleijn, Ben Gold, ARTY, Jessus, Yuri Kane, Tucandeo, moguai
Cathy Burton, VanVelzen, armin van buuren, Bagga Bownz, Laura V, Nadia Ali, Adam Young, Ferry Corsten, Sophie Ellis-Bextor, Winter Kills, BT, Sophie, Christian Burns, Ana Criado, Sebastian Brandt, giuseppe ottaviani, Arctic Moon, Eco, Tocadisco, avicii, Relocate, Dabruck & Klein, Tristan Garner, Chris Schweizer, The Thrillseekers, Blake Jarrell, W&w, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Dash Berlin, ShoGun, Max Graham, Protoculture, Ralphie B, ummet ozcan, 16 Bit Lolitas, Kyau, Albert, Alexander Popov, Andy Moor, Alex M.O.R.P.H.