Protoculture
-
所有类型
所有类型
-
Dance
Commercial, Pop
-
Progressive House
House, Melodic
-
Trance
Tech, Vocal, Uplifting, Progressive
-
Trance - Psy Trance
Progressive, Psy-Trance, Melodic, Uplifting
Avylo, Stevy Forello, Kiyoi & Eky, OTIOT, Thomas Benscher, Roan Gosling, Protoculture, Tomas Heredia, Benjamin Duchenne, Tom Klay, Zack Evans, Ralphie B, Johann Stone, Ahmed Helmy, Jarod Glawe, Natalie Major, ShoGun, Zack Mia, Boombastix, DRYM, Abstract Vision, Philippe El Sisi, Orjan Nilsen, KhoMha, Heatbeat
Kokaholla, Sykamore, Ehren Stowers, Ralphie B, Ahmed Helmy, Roan Gosling, Johann Stone, Luke Chable, Daniel Wanrooy, ShoGun, Jennifer Rene, Hooligan, Benjamin Duchenne, Victoriya, Protoculture, Tomas Heredia, AMTM, Daxson, Ashley Wallbridge, Alex M.O.R.P.H., Signum, Fatum, Andy Moor, Graham Bell, Super8 & Tab
AVAO, Jaren, Chris Schweizer, The Dualz, Allen Watts, Jeef B, South Of The Stars, Giorgia Angiuli, The Space Brothers, Ahmed Helmy, Inoblivion, Eugenio Tokarev, Blasterjaxx, Bruno Oloviani, 24h, Frank Spector, STANDERWICK, Heatbeat, ReOrder, Jordan Tobias, Crowd+Ctrl, Tempo Giusto, David Forbes, Billen Ted, JC Stewart, armin van buuren, Rub!k, Maia Wright, Mark Sixma, ANG, This Culture, Norni, Shapov, Maarten De Jong , Vintage Culture, Ben Gold, Three Drives, Corti Organ, Lange, Bogdan Vix, Firewall, Renee Stahl, Protoculture, Ghost Etiquette, Nicholas Gunn, Aza Nabuko, Alina Renae, Wrabel, Luminn, Doppenberg, BetweenUs, Cubicore, Worakls, Tomac, Claudiu Adam
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015
K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, Deem, ReOrder, Beat Service, Jase Thirlwall, Alexander Popov, Ana Criado, LTN, Yahel, Christina Novelli, Liya, MaRLo, Jano, Dennis Sheperd, Tommy Johnson, Chloe Langley, Antillas, Anki, Matt Darey, Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, Protoculture, armin van buuren, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert
A State Of Trance at Ushuaïa, Ibiza 2015 (Mixed by Armin van Buuren)
K-System, Alex M.O.R.P.H., Fast Distance, Deem, ReOrder, Beat Service, Jase Thirlwall, Alexander Popov, Ana Criado, LTN, Yahel, Christina Novelli, Liya, MaRLo, Jano, Dennis Sheperd, Tommy Johnson, Chloe Langley, Antillas, Anki, Matt Darey, Kate Louise Smith, Omnia, Ramin Djawadi, Tilde, Yoel Lewis, Rodrigo Deem, Protoculture, armin van buuren, Corti Organ, Mark Sixma, Orjan Nilsen, Mr. Probz, Rank 1, M.I.K.E. Push, W&w, Sebastien, Andrew Rayel, Satellite Empire, BT, Radion6, Super8 & Tab, Arisen Flame, Jorn Van Deynhoven, Markus Schulz, Ferry Corsten, Delacey, Gouryella, Bryn Liedl, Willem De Roo, Bethany Marie, Joonas Hahmo, Bryan Kearney, Stoneface & Terminal, Ronski Speed, Venom One, Dan Stone, Headhunterz, Digital X, Heatbeat, Rafael Frost, Kyau & Albert
Diamonds Are Forever By Side Winder & Dr.Spook: Best of Trance, Progressive, Goa and Psytrance Hits
Axone, Aladiah, E-Mantra, Artifact 303, Reasonandu, Life Style, Silicon Sound, The Digital Blonde, Flowjob, Tamir Ozana, Airwave, AstroPilot, Lyktum, Timewave, Magnus, John 00 Fleming, E-Clip, Side Winder, Liquid Soul, Vibrasphere, Fatali, Tegma, DNA, The Digital Blond, Protoculture, Anton Chernikov, Simon Firth, Ace Ventura, Alucard, Ovnimoon, Micky Noise
Buenos Aires '13 (Unmixed Edits)
Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch
Buenos Aires '13 (Mixed Version)
Basil O'Glue, Ana Diaz, M.I.K.E., Mr. Pit, Aaron Camz, Protoculture, Digital X, Purple Stories, Fisherman & Hawkins, Nifra, Elevation, Vassilakis, Tarr, Solid Stone, Harry Square, Skytech, Solarstone, Marscela, SEQU3L, Sensetive5, Crystal Design, Rodg, Ruben De Ronde, Tucandeo, KhoMha, Rex Mundi, Ruffault, Grube & Hovsepian, Danilo Ercole, Markus Schulz, Dakota, Wellenrausch
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
A.R.D.I., Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Simon Patterson, Antony Waldhorn, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, Susana, Orjan Nilsen, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture
Universal Religion Chapter 7 (Mixed by Armin van Buuren) [Recorded Live at Privilege, Ibiza]
Omnia, Skytech, Ronski Speed, Lucy Saunders, Dash Berlin, Jonathan Mendelsohn, Eximinds, Max Graham, Andrew Rayel, Jwaydan, Ralphie B, Eco, Craig Connelly, Christina Novelli, Wach, Simon Patterson, Antony Waldhorn, Lucy Pullin, Mark Sixma, Ciro Visone, CE3SAR, Alexandre Bergheau, Arisen Flame, Dart Rayne, Alex M.O.R.P.H., Yura Moonlight, Natalie Gioia, Sarah Lynn, Rex Mundi, Mark Knight, Sergey Nevone, D. Ramirez, Simon O'Shine, Underworld, Jase Thirlwall, Cindy Alma, ShoGun, A.R.D.I., Orjan Nilsen, Solarstone, Jorn Van Deynhoven, Ian Standerwick, Ilan Bluestone, Allen & Envy, Photographer, armin van buuren, Protoculture
Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, Adrian&Raz, armin van buuren, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Sneijder, Beat Service, AYDA
A State Of Trance 2013 (Mixed by Armin van Buuren)
Bjorn Akesson, Dart Rayne, Andain, Yura Moonlight, Cate Kanell, Myon & Shane 54, Aruna, Super8 & Tab, VillaNaranjos, Matt Bukovski, Fiora, Protoculture, Solarstone, Clare Stagg, Alexander Popov, W&w, Markus Schulz, Ana Criado, Adrian&Raz, armin van buuren, ARTY, Alex M.O.R.P.H., Omnia, John O'Callaghan, BT, Full Tilt, Hazem Beltagui, Karen Kelly, Allan V., GAIA, Denis Kenzo, Rank 1, Sveta B., M.I.K.E., The Blizzard, Andrew Rayel, Daniel Van Sand, RAM, Julie Thompson, Jorn Van Deynhoven, Two&One, MaRLo, Sarah Russell, Frans Bak, Aly & Fila, Heatbeat, Tricia McTeague, Sneijder, Beat Service, AYDA
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
Ana Diaz, Sebastian Brandt, Adrina Thorpe, Andy Moor, Abstract Vision, Simon O'Shine, Lange, Sue McLaren, Elite Electronic, Ben Gold, Skytech, The Glass Child, Velvetine, Arctic Moon, Aruna, Alexander Popov, Full Tilt, Katrina Noorbergen, W&w, Paul Van Dyk, KhoMha, Heatbeat, Dash Berlin, Indecent Noise, Orjan Nilsen, Chris Madin, Ridgewalkers, Molly Bancroft, Emma Hewitt, John O'Callaghan, GAIA, Sarah Howells, Markus Schulz, Faruk Sabanci, Andain, Seri, Wiegel Meirmans Snitker, Dennis Sheperd, Talla 2xlc, Jano, Rex Mundi, Fady, A.R.D.I., Andrew Bayer, Mina, Protoculture, Matt Lange, armin van buuren, Alexandre Bergheau, Kerry Leva, Omnia & Ira, Tritonal, Eco, Sunlounger, Jaytech, Christina Novelli, Bobina, Zara Taylor, Steve Smith, Tenishia, Aligator, Daniel Kandi, The Blizzard, Jonathan Mendelsohn, Jorn Van Deynhoven, Headstrong, Cathy Burton, Clare Stagg, Stine Grove, Omnia, Super8 & Tab, SoundLift, ARTY, Jan Burton, Running Man, Chicane, Nadia Ali, MaRLo, Bjorn Akesson, Ferry Corsten, BT, Ralphie B, Jwaydan, Gareth Emery, Lemon, Photographer, Cosmic Gate, Rank 1, Plumb, Ana Criado, Jochen Miller, Beat Service, Aly & Fila, Sarah Bettens, Antillas, Aly, Dankann, Fila, Myon & Shane 54, Eximinds, Myon, John Askew, Shane 54, Gabriel, Aether, Dresden, Andrew Rayel, Roger Shah, Kyau, ShoGun, Albert, Airplay, Aurosonic, Soundprank, Solarstone, giuseppe ottaviani
A State Of Trance Year Mix 2012 (Mixed by Armin van Buuren)
SoundLift, Running Man, Betsie Larkin, Paul Van Dyk, Bjorn Akesson, W&w, Dash Berlin, Jwaydan, Heatbeat, Chris Madin, Photographer, Orjan Nilsen, Emma Hewitt, Plumb, Molly Bancroft, Sarah Howells, Markus Schulz, Andain, Sebastian Brandt, Seri, Simon O'Shine, Dennis Sheperd, Talla 2xlc, Rex Mundi, Fady, Andrew Bayer, Arctic Moon, Mina, Matt Lange, armin van buuren, Omnia & Ira, Full Tilt, Kerry Leva, Jaytech, Katrina Noorbergen, Tritonal, Sunlounger, Steve Smith, KhoMha, Christina Novelli, Zara Taylor, Indecent Noise, Ridgewalkers, Tenishia, The Blizzard, Cathy Burton, John O'Callaghan, Jonathan Mendelsohn, GAIA, Headstrong, Omnia, Faruk Sabanci, Stine Grove, ARTY, Super8 & Tab, Wiegel Meirmans Snitker, Nadia Ali, Jan Burton, Chicane, BT, MaRLo, Jano, Ferry Corsten, Gareth Emery, Ralphie B, A.R.D.I., Cosmic Gate, Rank 1, Lemon, Protoculture, Ana Criado, Jochen Miller, Alexandre Bergheau, Aly & Fila, Sarah Bettens, Beat Service, Eco, Adrina Thorpe, Andy Moor, Ana Diaz, Bobina, Lange, Sue McLaren, Abstract Vision, Aligator, Ben Gold, Elite Electronic, Daniel Kandi, The Glass Child, Skytech, Jorn Van Deynhoven, Aruna, Velvetine, Clare Stagg, Alexander Popov, Jan Vayne, Shane 54, Eximinds, giuseppe ottaviani, Gabriel, Dresden, Aly, Fila, Andrew Rayel, Kyau, ShoGun, Roger Shah, Albert, John Askew, Airplay, Aurosonic, Aether, Soundprank, Solarstone, Antillas, Dankann, Myon
Brian Cameron, Nash & Pepper, Tamra Keenan, Gary Maguire, Ostrega, Tim Jirgenson, Kenneth Thomas, Rospy, Magnus1, Protoculture, Colleen Riley, A.R.D.I., Planet Perfecto, J. Hart, Jerome Isma-Ae, Mac & Monday, Boom Jinx, Planet Perfecto Knights, Second Sine, Daniel Kandi, Digital Basement, Sean Truby, Future Funk Squad, Craig Purvis, Beatman & Ludmilla, Federation, Ben Keenan, Justin Oh , Lange, Andrew Bayer, Remus, Sarah Howells, Omauha, Poncho, TILT, Maxi Trusso, Paul Van Dyk, Walsh & McAuley, 16 Bit Lolitas, Benjani, Lucy Iris, Mike Danis, Dmitry Globa, Matvey Emerson, Liya, John '00' Flemming, Swab, Symbolic, Lost Stories, Paul Oakenfold, Joey Mova, Sphera, Robert Vadney, Tyler Sherritt, 2nd Phase, Dominic Thomas, Ana Criado, Reaky, Matisse & Sadko, Mindaugas Jak, Omnia, Skaivox, Limbo, Greta, Corderoy, D-Mad, Solarstone, Max Hertzz, Cold Blue, Alex Karweit, Full Tilt, Wellenrausch, Gai Barone, Talpa, Justin Michael, Stereo Wildlife, AJ From Saint Motel, Tammy, Kid Alaska, Aly & Fila, Digital Breaks Foundation, Aggresivnes, Felix Leiter, Jason Knight, Retroid, Amanda Wilson, Oakenfold, Dragon, Jontron, Organ Donors, John Dopping, Nhato, Paul Mark Oakenfold, Rafael Frost, Vlind, Eshericks, Alfoa, Flesh & Bone, Orkidea, Future Disciple, Thomas Datt, Juventa, Prayag, Rishab, Yahel, Eximinds, Enoh, Flegma, Nerso, Darma, Blazer, Derek Ryan , MDK
Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Juventa, Faruk Sabanci, Andrew Rayel, Jano, Daniel Kandi, Dash Berlin, Andy Duguid, Emma Hewitt, Shannon Hurley, Blake Jarrell, Paul Webster, Solarstone, Angelic Amanda, Aly & Fila, Tomas Heredia, Ana Criado, Andy Moor, Abstract Vision, Richard Durand, Elite Electronic, Matt Bukovski, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface & Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Jorn Van Deynhoven, Kyau, Albert, armin van buuren, Alexander Popov, MaRLo, Future Disciple
Universal Religion Chapter 6 (Recorded live at Privilege, Ibiza) [Mixed By Armin van Buuren]
Jorn Van Deynhoven, Sasha Carassi, Mikael Jonasson, GAIA, Alex M.O.R.P.H., Omnia, Richard Sebastian, Jaytech, Steve Smith, Juventa, Andrew Rayel, Jano, Faruk Sabanci, Daniel Kandi, Andy Duguid, Dash Berlin, Shannon Hurley, Emma Hewitt, Blake Jarrell, Paul Webster, Solarstone, Angelic Amanda, Aly & Fila, Tomas Heredia, Ana Criado, Andy Moor, Abstract Vision, Richard Durand, Elite Electronic, Matt Bukovski, Aligator, Broning, Mark Burton, Protoculture, Sunlounger, Orjan Nilsen, Zara Taylor, Beat Service, Neptune Project, Skytech, Polly Strange, Stoneface, Terminal, A.R.D.I., Matt Davey, Kyau, Albert, armin van buuren, MaRLo, Future Disciple
Protoculture, Susana, Max Graham, Lemon & Einar K, Ashley Wallbridge, W&w, Orjan Nilsen, James Dymond, Abstract Vision, Elite Electronic, GAIA, Wiegel Meirmans Snitker, Omnia, Ira, Andrew Rayel, Ralphie B, VillaNaranjos, MaRLo, Sunlounger, Gareth Emery, Zara Taylor, Christina Novelli, The Blizzard, Paul Van Dyk, Audien, ummet ozcan, Alexander Popov, John O'Callaghan, Heatbeat, Nash & Pepper, Aly & Fila, Jwaydan, Mike Foyle, ReFeel, Tenishia, Andy Moor, Jessica Sweetman, Mark Otten, Ana Criado, Alex M.O.R.P.H., armin van buuren, Roger Shah, John O’Callaghan, Eximinds, Wezz Devall
Global DJ Broadcast Top 40 - Best of 2011
Avis Vox, Kyau Vs Albert, 3rd Planet, Majai, Vertruda, DNS Project, Madelin Zero, Ken Plus Ichiro, Mark Otten, Klauss Goulart, Jennifer Rene, Markus Schulz, Jochen Miller, Beat Service, Mike Foyle, Max Freegrant, Statica, Wippenberg, Dennis Sheperd, Phunk Investigation, Cold Blue, Artento Divini, Ana Criado, DTC, Dakota, Who.Is, Aerofoil, Hodel, David Barnes, Anguilla Project, Basil O'Glue, Space RockerZ, Grace, Bobina, Wellenrausch, Pobsky, Traumer, Rex Mundi, Tucandeo, Grube, Skytech, Hovsepian, Mr. Pit, Mario Hammer, Moonbeam, Asheni, Elevation, David Johnson, Eelke Kleijn, KhoMha, Estiva, Phynn, Max Graham, Protoculture
Genix, Jorn Van Deynhoven, Ferry Corsten, Andrew Bayer, Kid Alien, Space RockerZ, Tania Zygar, Alexander Popov, Emma Hewitt, Ashley Wallbridge, BT, Gareth Emery, Adam K, DNS Project, Gofman & Tsukerman, John O'Callaghan, ShoGun, giuseppe ottaviani, Hannah, James Dymond, Alex M.O.R.P.H., Andy Moor, Sylvia Tosun, Sue McLaren, Paul Oakenfold, Re:Locate, Robert Nickson, Protoculture, Orjan Nilsen, Dennis Sheperd, Cold Blue, Ana Criado, Markus Schulz, Dakota, GAIA, Susana, Mike Koglin, Klauss Goulart, Mark Sixma, Daniel Heatcliff, armin van buuren, Stoneface, Terminal, Daniel Kandi
Never Mind The Bollocks... Here's Paul Oakenfold
Audiomatic, Michael Dow, Jamie Harrison, Richard Durand, Senadee, Daddy's Groove, MAGUIRE, Little Mark, Man With No Name, Ernesto Vs Bastian, Grace, Mike Danis, Rocky, Nok, Tom Colontonio, Ovnimoon, Zyce, Animalis, Liquid Soul, Duotekk, Earsugar, Des McMahon, Doube Click, DJ Danila, Shannon Hurley, Norin, Ivan Nikusev, Rad, Wav-E, Audien, Justin Oh , Marcos, The Doppler Effect, Beat Service, Paul Oakenfold, Emma Lock, Marco V, Cold Blue, Infected Mushroom, Yodis, Magnus1, Federation, Kyota, B-Vibes, Cabal, Phynn, Bissen, Nick Sentience, Jonas Hornblad, Neelix, John Dopping, Belocca, Airwave, Sonic Element, Ronski Speed, Beatman, Ludmilla, HAARP, Protoculture
A State Of Trance 2011 (Mixed by Armin van Buuren)
ARTY, Mat Zo, Ron Hagen, Al Exander, Super8, Tab, Julie Thompson, ShoGun, John O'Callaghan, TimmY, Tommy, Triple A, The Blizzard, GAIA, Omnia, Mark Eteson, Mike Shiver, Matias Lehtola, Daniel Kandi, Dreas, Phillip Alpha, Andrew Rayel, Anhken, Winter Kills, NuEra, Rex Mundi, Lost World, Robert Nickson, Aly, Fila, Thomas Datt, Jwaydan, Juventa, Bobina, Bjorn Akesson, Mark Otten, Laura Jansen, Max Graham, Neev Kennedy, Ashley Wallbridge, Beat Service, Cathy Burton, Rank 1, armin van buuren, Orjan Nilsen, Jon O'Bir, Alex Robert, Alex M.O.R.P.H., Protoculture